Aktualne prognozy dla rynków finansowych

Rynek finansowy

Czy można przewidzieć zachowanie rynku?

XXI wiek przyniósł ze sobą duże niepokoje na rynkach finansowych. Im dalej w XXI wiek, tym większe zachwiania pojawiały się, ale i przemijały. Kryzysy przychodziły i odchodziły. Jakie są prognozy analityczne na najbliższe lata?

Jeśli chodzi o prognozy finansowe dla poszczególnych rynków analitycy i ekonomiści nie są do końca zgodni. Część z nich zapowiedziała definitywne na chwilę obecną rozprawienie się z szalejącym jeszcze nie tak dawno kryzysem i zapaścią finansową rynków. Inni przestrzegają przez zbytnim optymizmem, bowiem wg nich prawdziwa fala kryzysu dopiero nadejdzie i będzie większa niż ta, z którą mieliśmy do czynienia. Komu więc wierzyć, skoro zapowiedzi i twierdzenia tak bardzo się od siebie różnią?

Analitycy i ekonomiści krajowi zapowiadają w większości, że najgorsza dla gospodarki będzie pierwsza połowa 2013 roku. Wiąże się to bezpośrednio ze spowolnieniem gospodarczym. Po znacznym ożywieniu i niemalże rozkwicie gospodarczym w Polsce musi przyjść rzecz jasna jego drobne zahamowanie. Nie znaczy to jednak, że Polska stacza się w przepaść lub zapaść finansową. Rada Polityki Pieniężnej po raz kolejny obniżyła stopy procentowe, co oczywiście automatycznie przełożyło się na mniejsze oprocentowanie kredytów oraz większe zyski z lokat. Jednak wspomniane spowolnienie gospodarcze jest efektem tego, że ceny nieruchomości wciąż spadają, a chętnych do ich zakupu nie przybywa. Część potencjalnych kredytobiorców boi się poważnych inwestycji w dobie spowolnienia. Jest to jednak doskonały okres na zakup domu lub mieszkania. Osoby, które zdecydują się na zakup mają dużo lepsze ceny rynkowe. Ceny o jakich w ostatnich latach mogli jedynie pomarzyć.

Z kolei spora część analityków zapowiada możliwości zarobienia większych pieniędzy na inwestowaniu w akcje giełdowe. Wszystkie warunki, na które składają się różne czynniki ryzyka zostały w pewnym sensie zneutralizowane. W związku z tym, wszystko wskazuje na to, że rok 2013 będzie dobrym rokiem dla inwestorów giełdy. Jest to bardzo dobra informacja dla wszystkich zarówno dla inwestorów, ekonomistów i analityków sytuacji finansowej. Ostatnie lata nie należały bowiem do najłatwiejszych dla wszystkich tych grup. Inwestorzy często stracili znaczną lub chociaż częściową ilość zainwestowanego kapitału. Z kolei analitycy nie byli w stanie określić, kiedy sytuacja na giełdach wreszcie się ustabilizuje, co stawiało pod znakiem zapytania ich wiarygodność. Na szczęście dla nich rynek się ustabilizował i czynniki zneutralizowały wcześniejsze wahania. Dlatego też inwestorzy na razie są bardzo czujni i obserwują co się będzie działo w najbliższych tygodniach i miesiącach, ale wszystko wskazuje na to, że będzie to dla nich udany rok. Prawdopodobnie będzie to miało wpływ na większe zainteresowanie inwestowaniem na giełdzie ze strony inwestorów indywidualnych, którzy coraz częściej inwestują kapitał za pomocą łącza internetowego (statystyki mówią, że czwarta część każdej złotówki to inwestycje osób indywidualnych…).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Giełda i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz