Giełda – jak i czy warto inwestować oszczędności

dobry sposób na inwestycję

Inwestujemy nasze pieniądze

Statystyki ekonomiczne wskazują jednoznacznie na fakt, iż Polacy coraz częściej szukają sposobów na inwestowanie swoich mniejszych lub większych oszczędności. Współczesny Kowalski ma coraz większe pojęcie o tym, że pieniądz powinien na siebie zarabiać, a nie leżeć bezczynnie na koncie, bowiem w takiej sytuacji jedynie traci na wartości. Dlatego popularne stają się różnego rodzaju inwestycje, te bardziej bezpieczne i bardziej ryzykowne w zależności od indywidualnych preferencji.

Do najpopularniejszych metod inwestowania oszczędności należą zakupy nieruchomości, lokaty oraz inwestowanie w akcje giełdowe. Każda z tych form ma swoje zalety i swoich amatorów. Dla osób, które cenią spokój i bezpieczeństwo inwestycji, nawet jeśli mają dużo mniejsze zyski najlepsze i najbardziej bezpieczne są oczywiście konta oszczędnościowe i lokaty. Dla osób, które planują inwestycję części oszczędności w coś trwałego i przynoszącego stały zysk są nieruchomości, np. pod wynajem.

Giełda stanowi dobre źródło inwestowania dla osób potrafiących zaakceptować większe ryzyko. Nie ma tutaj gwarancji bezpieczeństwa inwestycji. Oczywiście istnieją pewne prognozy, masowo funkcjonują biura maklerskie pomagające w inwestowaniu. Jednak coraz popularniejszą formą inwestowania na giełdzie staje się Internet. Zwiększająca się grupa inwestorów indywidualnych zaczyna swoją przygodę z giełdą w dużym procencie przez Internet. Inwestowanie online przyniosło znaczne uproszczenie tego procesu i jego powszechną dostępność i łatwość inwestowania. Wszelkie statystyki mówią, że 1/4 każdej złotówki, która została zainwestowana na giełdzie w zeszłym roku pochodzi z kieszenie inwestorów prywatnych. Widoczny jest zatem wzrost zainteresowania giełdą oraz zmiana nastawienia do tej formy inwestowania.
Gra na giełdzie nie jest rzeczą prostą. Wymaga poznania mechanizmów jej działania oraz przede wszystkim cierpliwości i umiejętnego reagowania. Niewskazane jest uleganie emocjom podczas inwestowania. Wiadomym jest, że inwestowania na giełdzie wiąże się z pewnym ryzykiem, którym jest bessa. Hossa z kolei może wywołać ogromny entuzjazm i spowodować chęć większego ryzyka, które wcale nie musi okazać się słuszne. Giełda jest specyficznym rodzajem inwestycji. Najważniejsze jest nabranie doświadczenie w tego typu inwestycjach. Należy pamiętać, że do inwestowania na giełdzie niezbędne jest posiadanie rachunku inwestycyjnego oraz rzecz jasna określonej sumy pieniędzy, za które będziemy nabywać konkretne akcje, a następnie obserwować kurs akcji i reagować.

Doba powszechnego Internetu nieco zmieniła możliwości inwestowania i dostęp do nich. Kiedyś biura maklerskie były właściwie jedyną formą inwestowania. Również w biurach inwestorzy mogli śledzić kursy giełdowe na bieżąco. Dzisiejszy inwestor nie musi się ruszać z domu. Osoby chcące rozpocząć przygodę z giełdą muszą posiadać jedynie łącze internetowe, rachunek i pieniądze. Doświadczenie w inwestowaniu przyjdzie rzecz jasna z czasem. Giełda „uzależniła” już nie jednego inwestora. Inwestowanie i obserwowanie zysków siłą rzeczy wciąga i cieszy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Giełda i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz