Inwestowanie w nieruchomości jest uważane za jedną z lepszych opcji lokowania wolnych środków finansowych. W czasach, gdy inflacja galopuje, a sytuacja na wielu rynkach jest niepewna, część osób zaczyna się zastanawiać, czy kupno mieszkania/domu od dewelopera np. celem wynajęcia go jest wciąż opłacalną opcją. Czy obawy te są słuszne?

Czym jest inwestowanie w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to kupno mieszkania/domu z rynku wtórnego bądź pierwotnego celem jego odsprzedaży za wyższą kwotę lub wynajmowania (najczęściej po to, by spłacać zaciągnięty na jego zakup kredyt) osobom prywatnym bądź przedsiębiorstwom – w przypadku lokali użytkowych.

Inwestowanie w nieruchomości było od dawna uważane za dobry sposób na lokowanie gotówki i pomnażanie posiadanych środków. Ceny nieruchomości od zawsze raczej rosły, a nie spadały, zatem było to dobre podejście do inwestowania. Obecna sytuacja geopolityczna, a także rosnąca w szalonym tempie inflacja i, co za tym idzie, ceny mieszkań, to kwestie, które sprawiają, że coraz więcej osób zastanawia się, czy to dalej dobra forma inwestowania.

Zalety inwestowania w nieruchomości

Wśród największych zalet inwestowania w nieruchomości można wskazać z pewnością dość duże przychody, jakie można osiągnąć, wykorzystując oszczędności na zakup lokum. W przypadku zakupu mieszkania do odsprzedaży zyskujemy nawet 20-30% pierwotnej wartości nieruchomości, a gdy decydujemy się na wynajęcie lokalu – możemy liczyć na comiesięczne wpływy z tego tytułu, a także posiadamy zabezpieczenie w postaci mieszkania.

Możliwość inwestowania w nieruchomości niesie za sobą wiele zalet. Oczywiście, pojawia się tutaj też jeden znaczący minus: konieczność posiadania środków na start. Nawet jeśli planujemy zakupić mieszkanie na kredyt, to konieczne jest wpłacenie wkładu własnego, który – przy obecnych cenach mieszkań – jest znaczącą kwotą. Nie oznacza to oczywiście, że inwestowanie w nieruchomości jest nieopłacalne, a jedynie że wymaga posiadania pewnej, wyższej niż przeciętnie, kwoty jeszcze przed osiągnięciem zysku.

Czytaj również:   Gdzie można wejść z psem i na jakich warunkach? Podpowiadamy!

Inwestowanie w nieruchomości obecnie – czy się opłaca?

Inflacja osiągnęła dwucyfrową wartość, a ceny mieszkań są dość wysokie – zatem czy inwestowanie w nieruchomości w ogóle się opłaca? Odpowiadamy: jak najbardziej! To świetne rozwiązanie na radzenie sobie z wciąż rosnącą inflacją – nieruchomości, w przeciwieństwie do większości rzeczy, jakie można zakupić, nie tracą na wartości, a jeśli już – to drożeją.

Co za tym idzie, zakup nieruchomości w formie inwestycji, nie w celach mieszkaniowych, może pomóc uchronić się przed utratą wartości pieniądza. Jednak aby tak było trzeba koniecznie zadbać o kilka kwestii, które pozwolą ograniczyć koszty i tym samym zmaksymalizować zysk z inwestycji.

O co zadbać inwestując w nieruchomości?

Jak wspominaliśmy, zakup nieruchomości w formie inwestycji wymaga szczegółowego sprawdzenia, czy wszelkie detale związane z technicznym stanem lokalu nie wzbudzają wątpliwości. Dobrze jest wykorzystać odbiór techniczny mieszkania w Warszawie, oferowany przez PewnyLokal. W ten sposób można uniknąć kosztownych błędów i konieczności ich poprawiania z własnych środków. Takie działanie nie tylko maksymalizuje zysk, ale również pozwala zapobiec jakimkolwiek opóźnieniom jeśli chodzi o ponowną sprzedaż mieszkania lub jego wynajęcie. To szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które nie znają się zbyt dobrze na technicznych detalach, a także dla tych, którzy nie mają wiele wolnego czasu i woleliby zlecić to zadanie specjaliście, zamiast samodzielnie szczegółowo oglądać mieszkanie i wypunktowywać ewentualne nieprawidłowości.

Podsumowując, inwestowanie w nieruchomości wciąż jest opłacalną opcją, o ile zadbamy o to, by lokal był odpowiednio przygotowany. Możemy to zrobić decydując się na odbiór techniczny mieszkania w Warszawie ze wsparciem specjalisty. W ten sposób zyskamy pewność, że wnętrze jest przygotowane prawidłowo, a my nie będziemy ponosić dodatkowych kosztów związanych z naprawą ewentualnych nieprawidłowości!

Podobne tematy: