Giełda jest obecnie popularną metodą na inwestycje. Spadki i wzrosty cen towarów, czy akcji niejednemu dostarczają dawki adrenaliny. Ta w nadmiarze może przyczynić się do ataku serca. Objawy zawału, a inwestowanie na giełdzie, są ze sobą często powiązane.
Czym jest zawał serca?
Zawał serca lub potocznie atak serca, to efekt jego niedokrwienia. To z kolei spowodowane jest zamknięciem tętnicy wieńcowej, która doprowadza krew do serca.
Zawał serca to stan bezpośredniego zagrożenia życia. Gdy tylko istnieje prawdopodobieństwo jego wystąpienia, należy natychmiast skontaktować się z pogotowiem ratunkowym. Zazwyczaj dotyczy starczych osób między 65, a 70 rokiem życia, jednak obecnie coraz częściej doświadczają go znacznie młodsze osoby.
Objawy zawału serca
Objawy zawału serca są ciężko trudne do rozpoznania. Niekiedy bywa tak, że prowadzi on do szybkiej śmierci sercowej, a zgon jest pierwszym i niestety ostatnim objawem. W znacznej większości przypadków objawy jednak podzielić można na dwie grupy. Te, które odczuwa pacjent:
- Silny ból w klatce piersiowej, opisywany jako piekący, promieniujący do szyi, lewej ręki, jak i na brzuch i plecy.
- Panika i obawianie się śmierci.
- Duszności, występujące zwłaszcza u starszych.
Te, które można zaobserwować u pacjenta:
- lepki pot
- blada skóra
- spadek ciśnienia
- zaburzenia tętna
- mdłości i wymioty
- zawroty głowy lub omdlenia
- drętwienie lewej ręki
- silne zabarwienie stóp, warg i rąk.
Dodatkowo w szpitalu stwierdzić można obecność markerów zawału we krwi. Jest to wynik badania wykonywanego przy stwierdzaniu zawału serca. W celu zapobiegania zawałom serca stosuje się takie leki jak dopamina, dobutamina, adrenalina, noradrenalina czy inhibitory fosfodiesterazy.
Warto dodać, że zawał powoduje zgon zazwyczaj do dwóch godzin po wystąpieniu pierwszych objawów.
Przyczyny zawału serca
Miażdżyca, czyli zwężanie się naczyń na skutek odkładania się cholesterolu, to najczęstsza przyczyna zawału. Dokładniej sam zawał występuje, podczas pęknięcia blaszki miażdżycowej. Do pęknięcia tych blaszek często przyczyniają się tak zwane czynniki ryzyka, którymi są:
- palenie papierosów,
- cukrzyca,
- nadciśnienie,
- nadmiar złego cholesterolu LDL,
- brak aktywności fizycznej,
- zła dieta.
Powodem zawału, który występuje u młodych ludzi, jest najczęściej niewłaściwy tryb życia. Oczywiście, poza brakiem aktywności fizycznej i złą dietą, bardzo istotnym czynnikiem jest również stres. Powoduje on znaczące podwyższenie ciśnienia, co jest również jednym z czynników ryzyka wymienionych wyżej. Jednak to nie jedyny problem.
Zawał serca, a inwestowanie na giełdzie
Udowodniono naukowo, że stres, tak częsty „towarzysz” dnia codziennego, przyczynia się do zawałów. Według naukowców, pod wpływem ciągłego stresu, organizm produkuje dodatkowe białe krwinki. Te, działając w tętnicach, powodować mogą stan zapalny i wytworzenie się blaszek miażdżycowych, które gdy pękną, stają się bezpośrednią przyczyną zawału serca.
W dzisiejszych czasach ludzie, inwestując na giełdzie, niejednokrotnie, narażają się na bardzo wysoką dawkę stresu. Często przekłada to się na ich zdrowie, a niekiedy nawet i życie. Giełda to mechanizm, który nie jest przeznaczony dla każdego a jedynie dla ludzi o mocnych nerwach. Zdecydowanie, przed rozpoczęciem inwestycji, należy sprawdzić, czy si ę do takich ludzi należy. Objawy zawału serca, a giełda często są ze sobą ściśle powiązane. Oczywiście, kto nie chciałby stać się z dnia na dzień bogatszy? Nowoczesne metody pozyskiwania pieniędzy są takie obiecujące, że nie sposób z nich nie skorzystać. Warto jednak zawsze zrobić sobie wewnętrzną hierarchię wartości i zdecydować się, czy to rzeczywiście przyniesie zamierzone skutki. Czy wszystkiego, co uda się zarobić, nie będzie jednak trzeba przeznaczyć na dość kosztowne leczenie?
Często nieprzespane noce, brak czasu dla bliskich, to dwie najważniejsze wady inwestowania na giełdzie. Rzeczy, które bardzo dużo obiecują, najczęściej najwięcej kosztują. Warto więc zastanowić się, czy rzeczywiście handel akcjami, walutami, czy chociażby indeksami, to rzeczywiście zajęcie opłacalne.
Podobne tematy: