Koncepcja wirtualnej waluty jest stosunkowo nowa. W związku z tym wiele krajów nie stworzyło jeszcze przepisów chroniących społeczeństwo. Oznacza to, że przepisy prawne w poszczególnych krajach mogą się nieco różnić od siebie. W niniejszym artykule omówione zostaną niektóre z najważniejszych kwestii dotyczących kryptowalut, w tym implikacje podatkowe, legalność i regulacje prawne. Są to ważne informacje dla każdego, kto rozważa wykorzystanie kryptowalut do zakupu lub sprzedaży towarów lub usług. W tym miejscu omówimy główne aspekty związane z legalnością.

Implikacje podatkowe

Bitcoin wciąż wspina się na nowe szczyty, ale wartość tej cyfrowej waluty nie jest statyczna. Jak podaje Yahoo Finance, w styczniu spadła ona poniżej poziomu 50 000 dolarów. Najpopularniejsza kryptowaluta nadal znacznie wzrosła w ciągu ostatniego roku, więc możesz się zastanawiać, czy istnieją implikacje podatkowe związane z kryptowalutami. Jeśli tak, jest kilka rzeczy, o których należy wiedzieć przed złożeniem zeznania podatkowego za rok 2021. Oto cztery najważniejsze kwestie, które należy rozważyć:

Legalność

Zjawisko kryptowalut zyskuje coraz większą popularność. Choć niektórzy są sceptyczni, inni twierdzą, że kryptowaluty mają potencjał, by zmienić świat. Niektóre znane osobistości, w tym Elon Musk i Warren Buffet, bronią kryptowalut, choć ten ostatni wyraził również swoje obawy. Na przykład Buffet powiedział niedawno, że nie zapłaciłby więcej niż 25 dolarów za bitcoina, wiodącą kryptowalutę wycenianą obecnie na 37 000 dolarów. Jest jednak pewna grupa ekspertów, którzy nie wierzą w kryptowaluty. Należy do nich Hilary Allen, ekspert w dziedzinie regulacji finansowych i profesor na American University w Waszyngtonie.

Regulacja

Branża kryptowalut jest obecnie nieuregulowana, co doprowadziło do powszechnych oszustw, wyłudzeń i manipulacji rynkowych. Prezydent Biden podpisał właśnie nową ustawę dotyczącą kryptowalut, a Rezerwa Federalna rozważa pomysł wyemitowania waluty cyfrowej w Stanach Zjednoczonych. Ale choć entuzjaści kryptowalut podkreślają ich zalety, nie powinni dać się zepchnąć do narożnika z powodu braku regulacji. Ważne jest, aby branża ta została odpowiednio uregulowana, zanim więcej inwestorów zostanie zachęconych do inwestowania.

Czytaj również:   Co to jest Bitcoin?

Ramy podatkowe

Stany Zjednoczone uchwaliły niedawno nowe przepisy podatkowe dotyczące kryptowalut i innych aktywów cyfrowych. Przepisy te wejdą w życie w 2023 r., czyli w roku, który zdaniem wielu obserwatorów jest kluczowy. W końcu kryptowaluty stają się zbyt popularne, by je ignorować, a w samych Stanach Zjednoczonych jest ponad 68 milionów posiadaczy portfeli kryptowalutowych. Co więcej, w zeszłym roku ponad 2300 amerykańskich firm akceptowało bitcoin i inne kryptowaluty. Dlatego też amerykańskie organy podatkowe nie mogą sobie pozwolić na przeoczenie potencjalnych dochodów związanych z kryptowalutami.

Regulacja giełd

W Stanach Zjednoczonych regulacje dotyczące giełd kryptowalutowych opierają się na połączeniu przepisów federalnych i stanowych. Licencje regulacyjne mogą być przyznawane w oparciu o kryteria kwalifikowalności lub szczegółową kontrolę polityki operacyjnej. Licencje regulacyjne mogą ograniczać handel kryptowalutami do ograniczonego zestawu zatwierdzonych kryptowalut. Ponadto przepisy mogą wymagać od giełd przeprowadzania kontroli KYC i niezależnej weryfikacji, aby zapobiec obrotowi nielegalnymi lub bezprawnymi kryptowalutami.

Raportowanie podatkowe

Jednym ze sposobów na zapewnienie, że nie ominą Cię żadne podatki związane z kryptowalutami, jest ich raportowanie. Oprogramowanie do opodatkowania kryptowalut pozwala śledzić adresy wszystkich Twoich aktywów kryptowalutowych i łączyć je z danymi giełdowymi. Jeśli brakuje jakichkolwiek informacji, program ostrzeże Cię i będzie przypominał o tym do czasu, aż je poprawisz. W przeszłości IRS wysyłał listy z prośbą do inwestorów kryptowalutowych o zmianę zeznań podatkowych. Niestety, wiele z tych listów było oszustwami, których celem było wykorzystanie niejasności związanych z raportowaniem podatkowym dotyczącym kryptowalut.

Podobne tematy: