Przebywasz na L4 i zastanawiasz się, czy w tym czasie możesz inwestować na giełdzie? Z naszego artykułu dowiesz się, jak należy korzystać ze zwolnienia lekarskiego, by nie przysporzyć sobie problemów.
Czy podczas przebywania na L4 można inwestować na giełdzie? Jeśli chcesz mieć pewność, że nie łamiesz przepisów dotyczących osób, które korzystają ze zwolnienia lekarskiego, koniecznie przeczytaj nasz artykuł. Trzeba bowiem rozstrzygnąć, czy gra na giełdzie nie powoduje na przykład pogorszenia twojego stanu zdrowia, a tym samym nie łamie zasad obowiązujących podczas trwania L4.
Zwolnienie lekarskie a inwestowanie na giełdzie
Zwolnienie lekarskie przysługuje pracownikom oraz osobom samozatrudnionym, które odprowadzają do ZUS-u składki ubezpieczenia zdrowotnego. Zaświadczenie jest wystawiane w systemie online, więc trafia od razu zarówno do urzędu, jak i pracodawcy. Dzięki serwisom, które działają całodobowo, możesz otrzymać L4 o dowolnej porze. Dodatkowym atutem takiej usługi jest e recepta w 5 minut, która pozwoli na uzupełnienie zapasów leków bez konieczności umawiania się w przychodni.
Osoby, które przebywają na zwolnieniu lekarskim, muszą postępować zgodnie z przepisami. Najważniejszą kwestią jest skupianie się na rekonwalescencji, a więc unikanie czynników, które mogłyby ją opóźnić lub wręcz jej zaszkodzić. Zabroniona jest także praca zarobkowa, ponieważ L4 oznacza, że w określonym czasie pacjent nie jest w stanie wywiązywać się ze swoich obowiązków zawodowych. Inwestowanie na giełdzie z domowego zacisza nie znalazło się na liście czynności „zakazanych”, natomiast ewentualne zyski z tego tytułu to zyski kapitałowe, a nie wynikające ze stosunku pracy.
Kod 1 i kod 2 na zwolnieniu lekarskim – co to znaczy?
Otrzymałeś e-zwolnienie lekarskie L4 i zastanawiasz się, co oznacza znajdujący się na nim kod 1 lub 2? To nic innego, jak zalecenia medyka, który w ten sposób określa, jak należy postępować podczas procesu rekonwalescencji:
- kod 1 – chory musi leżeć;
- kod 2 – chory może chodzić.
Przy czym określenie „chory może chodzić” dotyczy na przykład krótkiego wyjścia na spacer, zakupy spożywcze albo wykupienia zakupów w najbliższej aptece. Na pewno nie należy planować aktywności, które mogą zostać uznane za szkodliwe dla zdrowia.
Tego nie rób na L4!
Osoby, które przebywają na L4 z kodem 2, często błędnie interpretują to oznaczenie. Możliwość wychodzenia z domu nie oznacza, że pacjentowi wolno wyjechać na urlop, zrobić remont, generalne porządki czy też spędzić kilka godzin w markecie budowlanym albo galerii handlowej. Takie postępowanie może zostać przyjęte jako oznaka tego, że pracownik nie dąży do poprawy swego stanu zdrowia.
Jak ZUS albo pracodawca dowie się, że nastąpiło złamanie zasad zwolnienia lekarskiego? Ubezpieczalnia ma możliwość wyrywkowej kontroli każdej osoby, która przebywa na L4. W przypadku przełożonych dotyczy to firm, zatrudniających więcej niż 20 pracowników.
Złamanie zasad L4. Jakie mogą być konsekwencje?
Co się stanie, kiedy wyjdzie na jaw, że pracownik wykorzystuje zwolnienie lekarskie niezgodnie z jego przeznaczeniem? ZUS może cofnąć zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne, a do tego zażądać zwrotu wypłaconej kwoty – wraz z odsetkami. Natomiast jeśli pracodawca uzna zachowanie pracownika za rażące i godzące w interesy firmy, w skrajnych przypadkach może wręczyć zwolnienie dyscyplinarne.
Jeśli pracownik będzie chciał wcześniej wrócić do pracy, nie może o tym zdecydować samodzielnie. Konieczne jest pozwolenie lekarza POZ lub medycyny pracy, jeżeli L4 zostało wystawione na dłużej niż 30 dni.
Inwestowanie na giełdzie a zwolnienie lekarskie – podsumowanie
Co do zasady inwestowanie na giełdzie nie jest zabronione podczas trwania zwolnienia lekarskiego. Nie stanowi bowiem pracy, a ewentualne korzyści finansowe traktowane są jako zyski kapitałowe. Jednak korzystając z L4, najlepiej całkowicie skupić się na kwestiach powrotu do zdrowia, a inne aktywności podejmować już po zakończeniu rekonwalescencji.
Podobne tematy: