Istnieją nie tylko filmy o Wall Street, ale także świetne filmy na faktach o finansach i giełdzie z imponującą fabułą i świetnymi aktorami gwarantującymi doskonałą rozrywkę. Niektóre są oparte na prawdziwych historiach, niektóre są fikcją, a niektóre są po prostu świetnymi thrillerami akcji lub nawet komediami. Oto kilka najlepszych filmów o finansach i giełdzie, które warto obejrzeć.

Edison (1940)

W tym filmie giełdowym życie i praca Thomasa Alvy Edisona są przedstawione biograficznie. W roli głównej Spencer Tracy gra biznesmena Thomasa A. Edisona.

Wywołuje on światową sensację swoimi osiągnięciami i start-upami, zwłaszcza w sektorze dostaw energii elektrycznej. Nawiasem mówiąc, Edison był zaangażowany jako udziałowiec w wielu firmach, w tym General Electric.

Thomas A. Edison: “Zabawna rzecz z błędami – nie muszą być trwałe. Sam musiałem się o tym przekonać, gdy byłem chłopcem”.

Obywatel Kane (1941)

Orson Welles błyszczy w swojej niezapomnianej roli nowojorskiego magnata prasowego, Charlesa Kane’a. Film rozpoczyna się od śmierci Kane’a w jego zamku Xanadu, gdzie mamrocze on swoje ostatnie słowo: “Rosebud”.

Reporter szuka znaczenia za ostatnim enigmatycznym słowem Kane’a, zabierając nas przez jego przeszłość, kiedy to rozwinął się w magnata prasowego, który manipulował ludźmi i cenami akcji za pomocą swoich dzieł drukarskich.

Oparte luźno na życiu wydawcy gazet, Williama Randolpha Hearsta, arcydzieło Wellesa stało się, jak to niektórzy określają, największym filmem w historii;

Pomimo prób Hearsta, by zakazać oglądania filmu, Obywatel Kane jest nadal ceniony za swoje artystyczne i techniczne innowacje.

Charles Foster Kane: “Masz rację, w zeszłym roku straciłem milion dolarów. Spodziewam się, że w tym roku stracę milion dolarów. Spodziewam się stracić milion dolarów w przyszłym roku. Wie pan, panie Thatcher, w tempie miliona dolarów rocznie będę musiał zamknąć to miejsce za… 60 lat”.

W pogoni za szczęściem (2006)

Oparty na prawdziwej historii, ten film z 2006 roku z udziałem Willa Smitha jest naładowany emocjami. Samotny ojciec, Chris Gardner (Will Smith) dąży do szczęścia i wolności.

Po tym jak jego żona Linda rozstaje się z nim, Chris musi samotnie opiekować się swoim synem Christopherem. Film realistycznie pokazuje, jak trudno jest zdobyć pozycję w bankowości inwestycyjnej.

Bezdomny, poświęcający czas na bezpłatny staż w banku inwestycyjnym, Chris i Christopher muszą walczyć o przetrwanie.

Czytaj również:   Jak obliczyć inwestycję w fotowoltaikę? 3 proste kroki

Czy silna wola i ciężka praca w końcu się opłacą? Dowiedz się!

Christopher Gardner: “Masz marzenia… Musisz je chronić. Ludzie nie mogą czegoś zrobić sami, chcą ci powiedzieć, że nie możesz tego zrobić. Jeśli czegoś chcesz, idź to zdobyć. Period.”

Arbitraż (2012)

Film Arbitrage, z 2012 roku, ma być krytyką świata finansów nastawionego wyłącznie na zysk. Robert Miller (Richard Gere) na pierwszy rzut oka ma wszystko, czego można chcieć.

Robert jest odnoszącym sukcesy menedżerem funduszu hedgingowego, który ma zamiar sprzedać swoją firmę inwestycyjną za duże pieniądze. Ale nagle brakuje 400 milionów dolarów po tym, jak Robert spekulował na kopalni miedzi.

Wszystkie próby zatuszowania sprawy nie pomagają i zaczynają się problemy w jego życiu prywatnym.

Robert Miller: “Kiedy byłem dzieckiem, moim ulubionym nauczycielem był pan James. Pan James mówił, że wszystkie wydarzenia na świecie obracają się wokół pięciu rzeczy. M – O – N – E – Y.”

Barbarians at the Gate (1993)

Zdobył 2 Złote Globy (1994). Kolejne 6 zwycięstw i 16 nominacji

Barbarians at the Gate opowiada o jednym z największych wrogich przejęć korporacyjnych w historii USA. Za 31 miliardów dolarów KKR przejął tytoniowego i spożywczego giganta RJR Nabisco po spektakularnej ofercie przejęcia.

Film, oparty na dobrze przyjętej książce non-fiction o tym samym tytule, został zrealizowany przez HBO w 1993 roku. Z 2 Złotymi Globami i oceną IMDB wynoszącą 7,3, Barbarzyńca u bram jest jednym z najbardziej popularnych filmów wśród widzów.

Ross Johnson: “We’re not talking just f*** you money. We’re talking f*** everybodys money”.

Working Girl (1986)

Tess McGill (Melanie Griffith) czeka na swój wielki przełom w świecie biznesu. Pracując jako sekretarka, dostaje swoją wielką szansę, gdy jej szefowa Katherine Parker (Sigourney Weaver) łamie nogę na wakacjach narciarskich.

Mając na horyzoncie wielką transakcję, Tess nawiązuje współpracę z bankierem inwestycyjnym Jackiem Trainerem (Harrison Ford), ale po powrocie szefowej sprawy zaczynają się komplikować. Film odniósł duży sukces przy dużych obrotach. Ponadto film otrzymał wiele nominacji do Oscara w 1989 roku.

Tess McGill: “Mam głowę do interesów i ciało do grzechu. Czy jest w tym coś złego?”

Podobne tematy: