Konta oszczędnościowe to konta bankowe, które przynoszą odsetki i są bezpiecznym miejscem do przechowywania gotówki. Oferują one ograniczoną liczbę wypłat i nie mogą być powiązane z kartą debetową lub książeczką czekową. Konta oszczędnościowe są doskonałym sposobem na oszczędzanie na przyszłość. Ponadto konta te umożliwiają ustawianie automatycznych przelewów z innych rachunków bankowych. Z reguły nie można na nich przekroczyć limitu. Jeśli jednak istnieje potrzeba szybkiego wypłacenia większej sumy pieniędzy, konto oszczędnościowe jest najlepszym rozwiązaniem.

Konta oszczędnościowe to bezpieczna przystań dla Twojej gotówki

Konto oszczędnościowe to zwykły rachunek depozytowy z oprocentowaniem. Można je wykorzystać na codzienne wydatki i oferują niskie opłaty, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla wielu osób. FDIC ubezpiecza Twoje oszczędności do kwoty 250 000 USD na osobę i bank. Jeśli Twoje konto oszczędnościowe jest zbyt małe w stosunku do Twoich potrzeb, dobrym rozwiązaniem może być rozłożenie pieniędzy na kilka banków. Można też zaopatrzyć się w kartę debetową, która ułatwi płacenie rachunków i przelewanie pieniędzy.

Na koncie czekowym lub oszczędnościowym można mieć dodatkowe pieniądze na większe zakupy. Możesz mieć fundusz awaryjny na sowite wesele lub przedpłatę na samochód. Być może zastanawiasz się, gdzie schować tę gotówkę. Wiele osób uważa, że konta oszczędnościowe oferują przyzwoite oprocentowanie, pewne funkcje czekowe i kartę do bankomatu. Takie konta są dobrym wyborem, jeśli planujesz oszczędzać przez dłuższy czas i nie chcesz, by przeszkadzały Ci impulsywne zakupy.

Pozwalają na automatyczne przelewy z innych kont bankowych

Niezależnie od tego, czy potrzebujesz zautomatyzować przelewy z innych kont bankowych, czy nie, automatyczne przelewy są świetnym sposobem na zarządzanie finansami. Możesz ustawić przelewy cykliczne, aby środki na konto oszczędnościowe były przelewane automatycznie z konta czekowego, dzięki czemu nie musisz się martwić o pamiętanie o przelewach. Niezależnie od celu przelewów automatycznych, jest kilka rzeczy, o których należy wiedzieć przed ich ustawieniem.

Jedną z największych zalet przelewów automatycznych jest to, że pomagają one ograniczyć nawyki związane z wydawaniem pieniędzy. Ustawienie przelewów cyklicznych oznacza, że możesz dokonywać automatycznych przelewów co dwa tygodnie lub co tydzień. Przelewy automatyczne można również wykorzystać do tworzenia funduszu awaryjnego. W ten sposób z czasem zgromadzisz oszczędności. W ten sposób nie trzeba będzie zastanawiać się, jak sobie poradzić w nagłych wypadkach. W zależności od kwoty, którą musisz zainwestować, możesz potrzebować tylko 20 dolarów na pokrycie kosztów naprawy samochodu, ale reszta pieniędzy będzie już w banku.

Czytaj również:   Najlepsze rachunki maklerskie

Pomogą Ci szybciej osiągnąć cele finansowe

Jednym z najlepszych sposobów oszczędzania pieniędzy na konkretny cel jest jego określenie. Posiadanie konkretnego celu będzie Cię motywować i pomoże Ci pozostać na dobrej drodze. Zapisanie celu pomoże Ci również zachować odpowiedzialność za jego realizację. Na przykład, jeśli oszczędzasz na wakacje, możesz zapisać konkretną kwotę, którą chcesz na nie przeznaczyć. Można też oszczędzać na zaliczkę na dom.

Można wyznaczyć określone konto na cele związane z dużymi wydatkami. Wyznaczenie konkretnego konta na te cele pomoże Ci zaoszczędzić pieniądze na nie, pozostawiając jednocześnie miejsce na inne wydatki. Zapisz termin i oblicz, ile możesz zaoszczędzić każdego miesiąca. Następnie nie wypłacaj gotówki, dopóki nie osiągniesz celu. Zapisując swoje cele, będziesz miał większe szanse na ich osiągnięcie.

Dzięki nim można zarobić na odsetkach

Wykorzystanie konta oszczędnościowego do gromadzenia pieniędzy to świetny sposób na maksymalizację możliwości zarabiania. Odsetki są naliczane codziennie, co tydzień lub co miesiąc. Dzięki procentowi składanemu, Twoje pieniądze będą rosły szybciej w czasie. Jeśli wpłacisz 5000 dolarów na konto oszczędnościowe i otrzymasz stopę procentową w wysokości 1,00% APY, po roku otrzymasz 50 dolarów. Dla tych, którzy chcą zmaksymalizować potencjał zarobkowy bez konieczności wydawania wszystkich pieniędzy od razu, istnieją inne względy.

Oprócz zarabiania odsetek, oszczędzanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym pomoże Ci ograniczyć niepotrzebne wydatki. Większość banków oferuje takie konta i są one ubezpieczone przez FDIC do kwoty 250 000 USD. To o wiele bezpieczniejsze niż chowanie gotówki pod materacem. Odsetki na kontach oszczędnościowych są naliczane codziennie, co tydzień lub co miesiąc, ale oprocentowanie różni się w zależności od instytucji finansowej. Konta oszczędnościowe to świetny sposób na rozpoczęcie budowania swojej przyszłości finansowej – będziesz zadowolony, że to zrobiłeś.

Podobne tematy: