Inwestowanie pieniędzy dla początkujących powinno rozpocząć się od taniego funduszu ETF lub funduszu wspólnego, który śledzi szeroki indeks akcji. O wynikach bardziej niż wybrany fundusz zadecyduje ilość czasu i pieniędzy, które zainwestujesz. W miarę zdobywania doświadczenia można zmieniać strategię. Zacznij powoli i rozwijaj się. Postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, aby zmaksymalizować zyski z inwestycji. Początkujący inwestorzy powinni również prowadzić dokładną dokumentację swoich wydatków inwestycyjnych.

Powolne inwestowanie pieniędzy

Powolne inwestowanie pieniędzy jest jednym z najlepszych sposobów na ich ochronę. Pomoże Ci to również uniknąć typowych pułapek początkującego inwestora, takich jak przepłacanie za akcje czy obawa przed stratą. Oto trzy sposoby na powolne inwestowanie pieniędzy dla początkujących:

Po pierwsze, inwestuj w akcje bezpieczne. Takie akcje wypłacają dywidendy i nie charakteryzują się dużą zmiennością. Ponadto należy inwestować w akcje dopiero po spłacie zadłużenia i zgromadzeniu funduszu awaryjnego w wysokości co najmniej sześciomiesięcznej pensji. Początkujący inwestor nie powinien inwestować więcej pieniędzy niż to konieczne, dopóki nie uporządkuje swoich finansów. Z tego powodu początkujący powinni inwestować powoli. Ostatecznie inwestowanie w akcje przyniesie długoterminowe zyski, ale należy inwestować tylko część swoich dochodów, dopóki nie uda się zgromadzić wystarczająco dużego funduszu awaryjnego.

Inwestowanie może onieśmielać nowicjuszy. Istnieje wiele terminów i skomplikowanych procesów związanych z inwestowaniem, w tym implikacje podatkowe i wahania rynku. Ponadto, nie jest możliwe zrozumienie wszystkich tych informacji w ciągu jednego dnia. Kluczem do sukcesu jest zdobycie jak największej wiedzy na temat inwestowania. Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, można co miesiąc inwestować niewielką kwotę i zbudować pokaźne oszczędności. Pamiętaj, aby przed przystąpieniem do inwestowania najpierw spłacić wysokooprocentowane zadłużenie. Im więcej zaoszczędzisz, tym więcej będziesz mógł zaoszczędzić na przyszłość.

Prowadzenie dokładnej ewidencji wydatków inwestycyjnych

Dokładne rejestrowanie wydatków inwestycyjnych ma kluczowe znaczenie dla dobrej kondycji finansowej. Warto rejestrować każdy wydatek, nawet ten najmniejszy, jak np. długopis, którym piszemy na paragonie. Podobnie, należy zapisywać wyciągi z konta i dzienniki transakcji. Od czasu do czasu konieczne może być wydrukowanie papierowych kopii. Im bardziej zorganizowana jest dokumentacja inwestycyjna, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie ona dostępna w razie potrzeby, np. przy wypełnianiu deklaracji podatkowych lub planowaniu emerytalnym.

Prowadzenie dokładnych zapisów jest niezbędne do obliczenia podstawy kosztowej, czyli kosztu pierwotnej ceny zakupu powiększonej o ewentualne prowizje. Informacja ta jest szczególnie ważna, jeśli kiedykolwiek zdecydujemy się na sprzedaż inwestycji. Od zysków kapitałowych należy płacić podatek od zysków kapitałowych, a także uwzględniać wszelkie straty kapitałowe. Dzieje się tak dlatego, że straty kapitałowe mogą kompensować inne zyski. Dlatego ważne jest, aby prowadzić dokładną dokumentację wydatków inwestycyjnych.

Czytaj również:   Czym jest waluta bazowa

Inwestowanie pieniędzy przy niskim ryzyku

Dla początkujących inwestorów koncepcja inwestowania pieniędzy przy niskim ryzyku jest atrakcyjna, ale wiąże się z pewną ceną. Mimo że inwestycje o niskim ryzyku mogą przynieść rozsądne zyski, inwestując zbyt wiele, nadal będziesz narażony na ryzyko. Ryzyko mierzy się w skali od jednego do pięciu, przy czym inwestycje o niższym ryzyku są bezpieczniejsze. Podstawowe konto oszczędnościowe jest opcją o niskim ryzyku, a pieniądze można wypłacać w dowolnym momencie. Oprócz tego, że konto oszczędnościowe jest bezpieczne, jest również wygodne do przechowywania pieniędzy na przyszłe zakupy.

Inwestując, należy dywersyfikować swoje inwestycje, aby zmniejszyć ogólne ryzyko. Najlepszym sposobem na to są fundusze inwestycyjne i fundusze typu ETF. Oba te narzędzia pozwalają inwestorom na inwestowanie w koszyki papierów wartościowych, często podążające za indeksem rynkowym. Dla początkujących inwestorów te narzędzia inwestycyjne są najlepszym wyborem. Początkujący mogą zacząć od konta w planie emerytalnym, ponieważ jest to mało ryzykowny sposób inwestowania pieniędzy.

Inwestowanie pieniędzy z długoterminowym horyzontem

Inwestowanie pieniędzy z długoterminowym horyzontem jest doskonałym sposobem na budowanie bogactwa dla początkujących, ale wymaga pewnej wiedzy i starannego planowania. Tak jak w przypadku każdej inwestycji, należy dobrać zestaw aktywów inwestycyjnych w oparciu o ramy czasowe, w jakich chcemy osiągnąć swoje cele finansowe. Chociaż wielu inwestorów decyduje się na bardziej ryzykowne inwestycje, ten rodzaj inwestowania nie jest dobrym wyborem, jeżeli ich cele są krótkoterminowe.

Przed rozpoczęciem inwestowania należy uporządkować swoje finanse osobiste. Upewnij się, że masz fundusz awaryjny na naprawę samochodu, rachunki za leczenie, kredyt hipoteczny lub czynsz, żywność i media. Wielu doradców sugeruje posiadanie środków na pokrycie kosztów utrzymania na okres od trzech do sześciu miesięcy. Upewnij się też, że najpierw spłacisz wszystkie długi na kartach kredytowych. W ten sposób zaczniesz gromadzić bogactwo i unikniesz długów. W przyszłości będziesz o wiele bardziej zadowolony ze swojej sytuacji finansowej.

Podobne tematy: