Istnieje wiele możliwości inwestowania w akcje. Mogą to być zarówno pojedyncze akcje, jak i fundusze inwestycyjne czy ETF. Poniżej przedstawiamy, co każda z nich ma do zaoferowania. Mogą Państwo również rozważyć inwestowanie w fundusze indeksowe, jeżeli wolą Państwo zdywersyfikować swoje portfolio. Niezależnie od Państwa decyzji, należy pamiętać, że nie ma jednej najlepszej strategii inwestycyjnej. Sukces może zależeć od Państwa osobowości inwestycyjnej i harmonogramu.

Inwestowanie w akcje indywidualne

Inwestowanie w akcje indywidualne jest najlepsze dla osób, które są już obeznane w świecie inwestycji, mają dobre umiejętności techniczne i rozumieją aktualne trendy i warunki rynkowe. Wadą inwestowania w akcje indywidualne jest to, że być może będą Państwo musieli zapłacić opłatę maklerską za zakup akcji, co oznacza mniejszą dywersyfikację i większe ryzyko. Jednak wielu ludziom podoba się dreszczyk emocji związany z wyborem i handlem indywidualnymi akcjami, dlatego nadal w nie inwestują.

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne

Inwestowanie w fundusze inwestycyjne zamiast pojedynczych akcji to świetny sposób na zmniejszenie ryzyka i zapewnienie stabilnego wzrostu portfela. Zamiast wybierać pojedyncze akcje, mogą Państwo kupić udziały kilku funduszy z różnych sektorów. Fundusze wzajemne oferują inwestorom dywersyfikację, niższe opłaty i możliwość inwestowania bez opłat transakcyjnych. Ponadto, mogą pomóc Państwu w zbudowaniu solidnego jak skała portfela. W niniejszym artykule zostaną omówione zalety i wady inwestowania w fundusze inwestycyjne zamiast w pojedyncze akcje.

Inwestowanie w ETF-y

Inwestowanie w fundusze ETF jest wygodnym sposobem na uzyskanie ekspozycji na prawie każdy sektor przemysłu lub rynek. Fundusze te mogą być również wykorzystywane do inwestycji alternatywnych, w tym w złoto, surowce i wschodzące rynki akcji. Z pomocą funduszy ETF mogą Państwo stać się inwestorem każdego rodzaju, bez względu na to, jaki rodzaj ryzyka jest dla Państwa wygodny. Oto kilka korzyści z ETF-ów.

Inwestowanie w fundusze indeksowe

Jedną z korzyści inwestowania w fundusze indeksowe jest to, że nadążają one za rynkiem. Przeciętny fundusz indeksowy posiada około 500 akcji. Dopasowuje on wyniki portfela do indeksu S&P 500, dzięki czemu wartość Państwa portfela nie jest uzależniona od żadnej pojedynczej spółki. Fundusze indeksowe mogą również kosztować mniej niż inne rodzaje funduszy inwestycyjnych. Chociaż fundusze indeksowe mają niższe koszty, nadal nie gwarantują zysku. Fundusze indeksowe nie gwarantują również zwrotu z inwestycji.

Czytaj również:   Co to jest portfel sprzętowy?

Inwestowanie w exchange-traded funds

ETF to inwestycja, która ma na celu replikację wyników aktywów bazowych lub indeksu. Może być lewarowany, co oznacza, że fundusz może pomnożyć zyski przez dwa lub trzy. Istnieje wiele rodzajów funduszy ETF i ważne jest, aby dokładnie zbadać każdy z nich. W zależności od celu inwestycyjnego, tego typu fundusze ETF mogą zwiększyć lub zmniejszyć Państwa inwestycję. Istnieją również ryzyka związane z tego typu inwestycjami, dlatego przed podjęciem decyzji należy dokładnie przeanalizować dostępne opcje inwestycyjne.

Inwestowanie w ETF za pomocą rachunku maklerskiego

Chociaż wiele osób słysząc termin “ETF” ma na myśli fundusze inwestycyjne, to nie są one tym samym. Fundusze ETF łączą w sobie niektóre z zalet funduszy wzajemnych i funduszy zamkniętych. Fundusze wzajemne kupują i sprzedają akcje na koniec dnia handlowego, podczas gdy ETF-y handlują przez cały dzień. Wybierając ETF, należy pamiętać o następujących kwestiach:

Inwestowanie z robo-advisorem

W przeciwieństwie do tradycyjnych rachunków maklerskich, gdzie sami Państwo wybierają papiery wartościowe, w które chcą Państwo inwestować, robo-advisors oferują natychmiastową dywersyfikację. Mogą Państwo inwestować w fundusze indeksowe lub exchange-traded funds (ETF), które w razie straty pieniędzy automatycznie równoważą portfel. Mogą Państwo nawet zrezygnować z inwestycji, jeżeli uznają je Państwo za zbyt ryzykowne. Chociaż niektóre robo-advisors wymagają minimalnej inwestycji początkowej, inne nie.

Podobne tematy: